Cypr – podobnie jak inne wyspy Morza Śródziemnego – to gwarancja słonecznych wakacji. Leży w strefie klimatu subtropikalnego, co oznacza długie i gorące lato.

Pogoda na Cyprze – kiedy warto?

Na Cyprze wyróżniamy dwa główne typy klimatu – śródziemnomorski oraz półpustynny. Oznacza to bardzo łagodne zimy, a także długi i gorący sezon letni, wymarzony na wakacje. Latem jest bardzo gorąco, żar leje się z nieba – temperatura osiąga prawie 40 stopni Celsjusza. Temperatura wody w sezonie wynosi około 25 stopni. Ponadto duża wilgotność powietrza w połączeniu z wysoką temperaturą sprawia, że jest niezwykle parno. Nie ma też co liczyć na deszcze czy wietrzyk dla ochłody.

Warto też pamiętać, że północna strona wyspy – tzw. grecka – jest tą cieplejszą. Na wybrzeżu wahania temperatury są niewielkie. Kiedy plażowicze opalają się tu przy ponad 30- lub nawet 35-stopniowym skwarze, miłośnicy gór oddychają nieco chłodniejszym powietrzem na stronie południowej.

Cypr stał się tak popularną destynacją na wakacje, że obecnie przeżywa prawdziwe oblężenie. Głównie jednak plaże… Aby uniknąć tłumów, wielu turystów podróżuje też wiosną, czyli w marcu albo kwietniu. Najrozsądniej wybrać się tu właśnie w okresie od kwietnia do czerwca albo od września do października. Nie ma wtedy kolejek do wartych uwagi atrakcji i zabytków, nie panuje też upał, ale jest ciepło i przyjemnie – idealnie na zwiedzanie. Dodatkową zachętą są też niższe ceny za pamiątki, pokoje hotelowe czy inne usługi.