Słone jezioro w Larnace to jedna z największych okolicznych atrakcji. Co prawda wiele zależy od tego, kiedy przylecimy na Cypr – o każdej porze roku wyspa oferuje nieco inne atrakcje. Jezioro znajduje się niedaleko lotniska w Larnace, więc nie będzie problemu, aby się tu wybrać.

Larnaka – udaj się nad słone jezioro

O każdej porze roku jezioro wygląda nieco inaczej. Gdy pada deszcz lub jest deszczowa zima, wypełnia się ono wodą. W sezonie letnim zaś powoli wysycha, a na dnie można dostrzec pokłady soli. Gdy jest płytkie, spacerują po nim ptaki. To wielka atrakcja dla miłośników przyrody, a przede wszystkim ptaków. Na tym obszarze żyje około 90 gatunków zwierząt, przede wszystkim są to rozmaite ptaki. Spotkać tu można między innymi flamingi! Warto jednak wybrać się tu w chłodniejszych miesiącach, gdyż wtedy nasze szanse rosną. Flamingi spędzają na Cyprze zimę.

To wielka gratka dla turystów, ale nie jedyna. Co rywalizuje z nimi o naszą uwagę? Otóż nad brzegiem jeziora wybudowano meczet Hala Sultan Tekke, jeden z najważniejszych muzułmańskich budynków na całym Cyprze. Znajduje się on w miejscu pochówku Umm Haram, postaci bliskiej rodzinie Mahometa. Jak łatwo się domyślić, przybywają tu liczne pielgrzymki wyznawców islamu.

Słone jezioro to prawdziwy fenomen, ale Cypr słynie z rozmaitych osobliwości. Przyciąga stada ptaków odpoczywających w drodze między Afryką a Europą, ale także tłumy turystów.
(kkw / Fot. Pixabay/dimitrisvetsikas1969)