Cypr to wyspa położona na Morzu Śródziemnym, w zachodniej Azji, oddalona o około 70 km od Turcji i około 100 km od wybrzeży Syrii. Leży na granicy aż trzech kontynentów, czyli Azji, Europy i Afryki.

Gdzie leży Cypr?

Cypr zaczął kształtować się około 200 milionów lat temu w wyniku rozłamania się superkontynentu Pangea. Wtedy to magma utworzyła między dwiema płytami dno morskie Tetrydy. Znacznie później, około 25 milionów lat temu, wyłonił się masyw Troodos, a następnie góry Besparmak. Masywy oddzielało zaś morze, które przepływało tędy jeszcze przed dwoma milionami lat. Tak oto powstało połączenie między górami – Cypr.

Ta historia to już przeszłość, a dla wielu brzmi jak legenda, ale do dzisiaj Cypr uznawany jest za jedną z najpiękniejszych wysp na Morzu Śródziemnym. Jest faktycznie wyjątkowy – zarówno geograficznie, jak i kulturowo.

Co prawda Cypr stanowi trzecią co do wielkości – po Sycylii oraz Sardynii – wyspę Morza Śródziemnego, ale zarazem jest jednym z najmniejszych krajów azjatyckich. Linia brzegowa Cypru jest raczej wyrównana, choć przynależą do niej także urokliwe zatoczki oraz malownicze półwyspy.

Wybrzeże Cypru rozciąga się przez około 670 km – szerokie, piaszczyste i żwirowe plaże kuszą turystów.

Niewielki rozmiar wyspy nie wpływa jednak na jej zróżnicowane atrakcje – Cypr będzie znakomitym wyborem dla miłośników plażowania, nurkowania, kąpieli morskich, zwiedzania czy wycieczek w góry i wspinaczki. Zawdzięcza to ukształtowaniu terenu i swej lokalizacji.