Cypr to jedna wyspa, ale położona w dwóch państwach. Jak to możliwe? Wyjaśniamy tę tajemnicę, zachęcając do wypoczynku w malowniczej krainie…

Cypr – wyspa w dwóch krajach

Wspaniałe krajobrazy, cudowne plaże, świetna i zdrowa kuchnia, bogata historia i kultura. Na Cyprze słońce świeci prawie przez cały rok, czego pilnuje od wieków… Afrodyta! Cypr znajduje się na trzeciej pod względem wielkości wyspie basenu Morza Śródziemnego.

Słynie jako miejsce idealne na wakacje, gdyż słońce świeci tu przez około 330 dni w roku, czyli prawie zawsze. Z kolei temperatura morza wynosi około. 20°C, co zachęca do kąpieli. Dodatkową atrakcją i zachętą do wakacji na Cyprze są jego mieszkańcy – bardzo gościnni, życzliwi, pomocni i zawsze uśmiechnięci.

Tymczasem przeszłość tego miejsca jest dość burzliwa. W 1974 roku kraj podzielono na dwie części, gdyż doszło do bratobójczych wojen między ludnością narodowości greckiej i tureckiej. Tak już zostało aż do czasów obecnych... Co ciekawe, Cypr jest zresztą jedyną na świecie wyspą podzieloną na dwie części – północną i południową, czyli odpowiednio turecką i grecką. Mimo to wyspę przyjęto do Unii Europejskiej.

Zresztą na Cyprze jest wiele kontrastów, m.in. wspaniałe hotele nowoczesne resorty dla turystów, restauracje, baseny czy kluby, a z drugiej strony niemal niedostępne góry i wioski, gdzie można odnieść wrażenie, że przez lata nie zmieniło się nic – jakby czas stał w miejscu. W trakcie urlopu na Cyprze warto poznać obie jego części...