Pierwsza wyprawa do danego kraju czy na wyspę to zawsze odkrycie. Nie poznajemy jakoś dokładnie historii miejsca, zwyczajów, kultury, języka itd., ale chłoniemy wszystkiego po trochu. Zwłaszcza jeśli jest to miejsce takie jak Cypr…

Cypr – wyspa niespodzianek i osobliwości

Dostrzegamy przede wszystkim malowniczość i osobliwości tej wyspy. Jest tu co oglądać, trzeba wspomnieć też o miastach, m.in. Pafos, Polis, Limassol, Larnace czy słynnej Nikozji. Prawdopodobnie wylądujecie w Larnace na południowym wybrzeżu. Warto wypożyczyć samochód i wybrać się na przykład do Pafos. To dawna stolica Cypru, dziś kurort turystyczny.

Warto wiedzieć, że każda pora roku jest dobra na wybranie się na Cypr. Można wylegiwać się na plaży, wybrać w góry Troodos, na półwysep Akamas, zwiedzanie miast albo zachodniej części Cypru. Jest tu co robić, dlatego wyspa polecana jest o każdej porze roku.
Co zwiedzać? Wyspa Afrodyty oferuje m.in. piękne przykłady bizantyńskiej architektury, m.in. sanktuarium Afrodyty. Według mitologii Afrodyta wyłoniła się z morskiej piany przy skałach, ok. 25 km od Pafos. Znajdziemy zresztą wiele zabytków związanych z jej postacią.

Cypr zachwyca przede wszystkim tym, że tu przenika się starożytność ze współczesnością. Na każdym kroku można podziwiać zabytki, ale i symbole nowoczesności. Dużym wabikiem są jednak także góry Troodos. Warto zobaczyć słynny klasztor Kykkos, a także choćby jedną z dziewięciu starych cerkiew wpisanych na listę UNESCO.
(kkw / Fot. Pixabay/dimitrisvetsikas1969)