Jeśli macie już spakowany przewodnik i przeczytaliście wszystko o najważniejszych atrakcjach, pozostaje jedynie zdobycie wiedzy praktycznej.

Ciekawostki o Cyprze, czyli co warto wiedzieć przed podróżą

Na Cyprze drogi są naprawdę dobre i zachęcają do wypożyczenia samochodu. Między większymi miastami wybudowano szybkie i wygodne połączenia, więc warto podróżować na własną rękę. To jeden z wygodniejszych sposobów poruszania się po wyspie. Trzeba jednak wiedzieć, że obowiązuje tu ruch lewostronny. Radzimy uważać i pamiętać, żeby zmieniać biegi lewą ręką!

Sjesta na Cyprze


Poza tym na wyspie obowiązuje sjesta – sklepy, restauracje i punkty usługowe są czynne od 9 do 13, a potem następuje przerwa. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do obiadu około 14-15, będziecie musieli obejść się smakiem. Można wtedy zaobserwować, jak spędzają czas mieszkańcy – starsi panowie spotykają się przy małych stolikach i grają w gry. Popijają wtedy espresso lub palą papierosy, obserwują turystów, rozmawiają. Można spytać ich o lokalne atrakcje albo miejsce, w którym można zjeść smacznie i niedrogo.

Cudowne słońce i piękne plaże mogą zachęcić do opalania się topless. Na Cyprze jest to dozwolone – można nawet prowadzić samochód w stroju kąpielowym. Jednak opalanie topless na plażach na prowincji budzi ciekawość i może wiązać się z ryzykiem – lepiej wybrać przeznaczone do tego miejsca. Mimo to do autobusu czy sklepu nie należy wchodzić w tak skąpym odzieniu – wystarczy narzucić koszulę lub t-shirt.